Diabette (Şeker Hastalığı) Ayak Problemleri

Diabet (şeker hastalığı), hem kan şekeri yüksekliği hem de bazı organlara verdiği zararlar nedeniyle tehlikelidir. Bu organlardan biri de ayaklardır. Tüm diabetlilerin %15'i hayatları boyunca en az bir kez ayak problemi geçirirler. Bu problemler basit bir yaradan gangrene kadar uzanan bir yelpaze oluştururlar.

Genellikle nedenleri bacak damarlarındaki darlık ve tıkanmalar, duyu bozuklukları, taban ve parmak yapısındaki olumsuz değişiklikler ve enfeksiyonlara karşı dirençsizliktir. Çoğunlukla bu nedenlerden birden fazlası bir aradadır. Ayak problemleri, tedavi edilmezse %50 olasılıkla ayağın veya bacağın kaybına kadar gidebilirler.

Bu yüzden diabet hastalarında ayak problemlerinin tedavisi hiç gecikilmeden yapılmalıdır. Tedavisinin ilk aşamasında yapılacak işlem ayağa kan götüren bacak damarlarının incelenmesidir, bu damarlarda aksaklık varsa, ayağa yeteri kadar kan gelmemesi sonucunu doğurur ki bu durumda, ne ilaçlar nede iyileşme faktörleri, ayağa ulaşamaz dolayısı ile ayağın kesilme riski giderilemez.

İkinci aşama, bacak damarlarında problem varsa bunların balon, stent veya cerrahi yöntemlerle düzeltilmesidir. Ancak bu aşamadan sonra ilaçlar, pansuman veya oksijen tedavisi ve ayak probleminin giderilmesi yönüne gidilmelidir.

Diyabette Sinir ve Damar Problemleri


İstanbul Florence Nightingale Hastanesi, Abide-i Hurriyet Cad. No: 166 Şişli  İstanbul
RANDEVU
0212 375 6565 - 6640 [dahili]   -  0212 375 6565 - 6641 [dahili]